Dumni i Anioły. O AGO, Pride i cs’ie słów kilka.

Jak wygląda nasza polska scena csa?

Ostatnio naprawdę dobrze, abstrahując od formy Virtusów, która pozostawia trochę do życzenia, sukcesy jednak odnoszą mniejsze drużyny takie jak AGO oraz Pride, które dostały się do europejskiego Minora oraz wygrywają wiele meczy online. Jak działają kwalifikacje do kwalifikacji oraz co to za drużyny, już wyjaśniam.

 

I. Otwarte kwalifikacje online -> II. Zamknięte kwalifikacje online -> III. Minor regionalny (Europa, Azja, Ameryki oraz WNP) [LAN] -> IV. Kwalifikacja do majora [LAN] -> V. Major [LAN]

I – Bardzo dużo meczy online 🙂
II – 16 drużyn z regionu w systemie szwajcarskim
III – Lan regionalny z 8 drużynami z II stopnia. Finaliści maja zapewiony slot w IV oraz 30 000/15 000 za 1 i 2 miejsce odpowiednio
IV – 16 drużyn w systemie szwajcarskim. 9-16 miejsca z ostatniego majora + po dwie drużyny z każdego Minora regionalnego. Przechodzi 8 w systemie szwajcarskim.
V – Wisienka na torcie. 1-8 miejsce z poprzedniego majora ma zaklepane sloty. Samo pojawienie się tu to nie lada wyczyn oraz bardzo dużo pieniędzy z naklejek (podpisy i drużynowe)

 

AGO, Pride i Kinguin, polskie top 2-4 było w II stopniu, lecz do III nie udało się przejść pingwinom. AGO straciło tylko jedną mapę,  a Pride zrobiło comeback z 0-2 w mapach do 3-2 pokonując legendarne Ninjas in Pyjamas na cache’u 16-13. 2 listopada zawalczą w Bukareszcie o 30 000 dolarów oraz sloty w IV stopniu, które przysługują finalistom. Posłużę się kilkoma wykresami rankingów z HLTV.org i przybliżę drużyny.

 

 

Pride Gaming:

(MINISE, Luz, Reatz, Morelz, Tom223) – Jeśli ktoś z was przybywa z wiedzą z 2014 to pewnie kojarzycie tylko pół człowieka pół stand-ina MINISE’a, który kiedyś z obecnym Kinguin grał na majorze Dreamhack Winter 2014 jako ESC Gaming. Jeden z lepszych AWPerów w Polsce po odejściu z Kinguin, doszedł do Pride, które z mniejszymi zmianami w składzie powoli rośnie w rankingu oraz gra dobrego kantera online.

 

AGO Gaming:

(GruBy, Furlan, TOAO, snatchie, phr) – Drużyna mająca parę miesięcy zdążyła już namieszać w wielu meczach i kwalifikacjach, o której mówi się „nowe top1 Polski”. Oczywiście jest to przesadzone jednak bardzo szybko rosną w rankingach i robią postępy, mając fajną mieszankę 3 niedoświadczonych graczy oraz Furlana i GruBego, którzy grali na dwóch majorach ESL One Cologne 2015 i Dreamhack Cluj-Napoca 2015 jako E-Bettle a potem Vexed. Furlana mogliście też widzieć całkiem niedawno w Kinguin, kiedy zdobyli drugie miejsce na bardzo przepłaconym jak na poziom gry turnieju WESG, gdzie zdobyli 400 000 dolarów za drugie miejsce po pokonaniu Virtusów w półfinale.

 

Kinguin:

(MICHU, Rallen, mouz, SZPERO, Hyper) – Och nieszczęsne pingwiny. Rdzeń tej drużyny (MICHU, SZPERO, mouz i częściowo Rallen) jest długo na scenie. Od majora w 2014 po mniejsze i większe turnieje, bardzo często trzymali status top2 Polski. Gdy spytacie na kogo można by zamienić jednego z Virtusów, większość odpowie „+MICHU”, czy słusznie to już nie dzisiaj. Mimo ogromnego talentu indywidualnego oraz trenera-legendę Loorda ze złotej piątki 1.6 mają problem, by złapać formę na dłużej oraz często zmieniają zawodników co wzmacnia, ale inne teamy (MINISE -> Pride, Furlan -> Ago, Innocent -> Penta). Balansują gdzieś na granicy top30, może zmiana Hypera na zupełnie nowy talent Kap3ra, która szykuje się patrząc po ostatnich meczach pozwoli im osiągnąć prawdziwe top2 Polski, wejść do czołówki światowej i nie zawieść kolejny raz oczekiwań.

 

Wyróżnienie

Warto wspomnieć o Innocencie, który opuścił Kinguin, rdzeń w którym grał bardzo długo, by grać w międzynarodowej drużynie Penta, z którą grał na majorze PGL Kraków 2017, gdzie był jedynym poza VP grającym Polakiem.

 

Podsumowując mamy całkiem sporo nowych talentów (w końcu!), a nawet międzynarodowe smaczki, ciekawe losy graczy oraz mocniejszą scenę. Nic tylko życzyć powodzenia na Minorze i nie tylko. #Polandtop1CS
Jeśli macie jakieś spostrzeżenia, przemyślenia, zażalenia, uwagi zapraszam w komentarze 😀